Uniwersytet Ekonomiczny współtworzący prototyp pojazdu dla Policji?! I to jaki!

Niemal rok trwały prace nad pojazdem patrolowo-interwencyjnym dla Policji, który wywraca dotychczasowy sposób myślenia o funkcjonalności floty policyjnej. Prototyp stworzony został w ramach projektu badawczo-rozwojowego, przez konsorcjum trzech partnerów: Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Koordynator), Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Partner Naukowy) i Domu Samochodowego GERMAZ (Partner Przemysłowy).

Projekt wyróżnia nie tylko skład konsorcjum, ale przede wszystkim fakt, że jest on finansowany w 100% ze środków własnych (taka kategoria istnieje!), a jego celem jest stworzenie pojazdu jak najlepiej dopasowanego do potrzeb Policji, z wnikliwym uwzględnieniem opinii i oczekiwań funkcjonariuszy – nie w trybie dialogu technicznego (gdzie często brakuje miejsca na tworzenie prawdziwie nowatorskich rozwiązań), a stricte jako innowacyjny projekt B+R.

W zeszłym tygodniu pojazd został zaprezentowany na odprawie służbowej Naczelników Sztabów Komend Wojewódzkich i Komendy Stołecznej. Na początku stycznia trafi do testów w Policji. Czy zaproponowane rozwiązania się przyjmą, a pojazd będzie miał w przyszłości szansę powalczyć w przetargach – czas pokaże. Warto było jednak ponieść ten trud już dla pierwszych opinii funkcjonariuszy, którzy bardzo chętnie widzieliby pojazd na testach w swoich jednostkach.

Zobacz dyskusję w LinkedIn